Цей вміст захищений, будь ласка, увійдіть і оберить цю тему, щоб розпочати!

43 Comments

  1. Доброго дня. Допоможіть, будь ласка, зі спадковою. Помер гр України під час дії воєнного стану. Має 2ох синів, 1) гр України – подав заяву про прийняття в межах 6 міс, 2) гр Республіки Білорусь – надіслав заяву про прийняття з апостилем – поштою, після 6и місяців в межах 10. Як видавати спадщину, чи можемо вчиняти дії щодо гр Республіки Білорусь?

    1. Стосовного громадян Білорусі обмежень немає. Є питання зі строкм на прийняття. Якщо між синами немає спору, то той, який прийняв протягм 6-ти місяців дасть згоду на подачу заяви Білорусом. Щоб однозначно закрити всі питання.
      Якщо ж між ними спір, то я б не резикувала видавати Білорусу спадщину. Але рішення за Вами.

  2. Спадкодавець Ірина яка померла у вересні 2022 року, заповідала все своє майно синам Петру та Анатолію.

    Петро помер у 2010 році в якого є діти, які на даний час не надали доказу про прийняття спадщини.

    Анатолій звернувся до нотаріуса подав заяву про прийняття спадщини і повідомляє, про те, що він єдиний спадкоємець і

    все майно тільки від повинен успадковувати. Які дії нотаріуса якщо Анатолій не надає відомостей про місце проживання

    дітей Петра. Якщо діти Петра подадуть заяву про прийняття спадщини на яку частку можна видати свідоцтво.

    1. В зв’язку з тим, що Петро помер до відкриття спадщини – він втратив право на спадкування за заповітом, оскільки втатив правоздатність. Отже заповіт дійсний лише у частині, що стосується Анатолія (вочевидь 1/2).
      1/2 частка майна, що була заповідана Петру, вважається не охопленою заповітом. Тому на неї може претендувати Анатолій за законом. Якщо діти Петра в рамках спадкової справи Ірини приймуть спадщину, то цю 1/2 вони будуть поділяти наступним чином: 1/4 Анатолію, а 1/4 розподілиться пропорціно між дітьми Петра, які приймуть спадщину.

  3. Мирного дня всім. Чи можна зробити методичні рекомендації щодо строків прийняття/відмови від спадщини? Строків видачі свідоцтв про право на спадщину? в розрізі цієї лекції та з посиланням на рішення постанови КЦС від 25 січня 2023 року.
    Чи можна відмовляти у видачі свідоцтв про право на спадщину тим спадкоємцям, що подали заяву про прийняття спадщини протягом 10 місяців з дня смерті спадкодавця.

    1. Нажаль часи методичних рекомендацій вже минули. Їх роль сьогодні може відігравати судова практика. У таких питаннях нотаріус повинен мати особливу “чуйку” та діяти у такий спосіб, щоб не породити спору.
      А Постанову про відмову щодо тих спадкоємців, які подали заяви після 6-ти до 10-ти місяців, обгрунтувати можна, лише потрібно впевнитися у її доцільності

  4. На практиці виникають непоодинокі випадки, коли нотаріуси, працюючи з зареєстрованим в ДРРПНМ майном, в той час, як оригінали правовстановлюючих документів знаходяться на руках у інших спадкоємців, видають свідоцтва про право на спадщину без подачі правовстановлюючих документів, приймаючи тільки заяву від спадкоємців про втрату правовстановлюючого документу, мотивуючи таку позицію положеннями нашого Порядку: «п.4.16 глави 10 нашого Порядку : Видача свідоцтва про право на спадщину на майно, право власності на яке підлягає державній реєстрації, проводиться нотаріусом після подання документів, що посвідчують право власності спадкодавця на таке майно, крім випадків, передбачених пунктом 3 глави 7 розділу І Порядку, згідно якого: « У разі коли державну реєстрацію права власності на земельну ділянку та об’єкт нерухомого майна проведено без видачі документа, що посвідчує таке право або у зв’язку із втратою, пошкодженням чи псуванням відповідного державного акта на право власності, свідоцтва про право власності на нерухоме майно, нотаріальна дія щодо такого майна вчиняється на підставі інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, отриманої шляхом безпосереднього доступу до нього. Така інформація долучається до примірника правочину, свідоцтва тощо, які залишаються у справах нотаріуса».
    Тобто, вчиняють нотаріальні дії без подачі правовстановлюючих документів, якщо є зареєстроване право спадкодавця в ДРРПНМ.
    Інші нотаріуси, які вважають, що вчиняти нотаріальну дію щодо такого майна можна без подачі правовстановлюючого документу тільки, якщо державну реєстрацію права власності на земельну ділянку та об’єкт нерухомого майна було проведено у зв’язку із втратою, пошкодженням чи псуванням відповідного державного акта на право власності, свідоцтва про право власності на нерухоме майно», відмовляють у видачі свідоцтв про право на спадщину, що тягне за собою конфлікти та скарги на свою адресу.
    Прошу висловити Вашу позицію щодо застосування на практиці при видачі свідоцтв про право на спадщину положення пункту 3 глави 7 розділу І Порядку.
    Наперед вдячна!

    1. “Нотаріальне законодавство” на сьогодні не містить при оформленні спадщини норми, аналогічній ст. 55 Закону України “Про нотаріат”. Отже виходить, що посвідчити договір без подання паперового носія за умови реєстрації права у ДРРП можна, а спадщину видати ні.
      Якось це виходить не природньо. Але що маємо, то маємо.
      Якщо формально підходити до аналізу норм Порядку та нашого закону, то без паперового носія можемо видати спадщину лише у разі, коли реєстрація проведена як бездокументарна форма (новостворене майно, втрачений держакт або свідоцтво, дублікат якого отримати немає можливості).
      Я думаю, що колеги, які видають спадщину без поперового документу у випадку, коли він не втрачений, намагаються застосувати аналогію закону.

  5. Звернулася з заявою про прийняття спадщини Спадкоємець за заповітом (далекий родич), стверджував що спадкоємців по 1241 немає, і по 1261 немає. Заповідане не все майно. В драцсі знайшла аз про народження дочки померлого. Чи зобов’язані ми перевіряти ці відомості драцс та здійснювати розшук спадкоємців?

    1. Розшукувати спадкоємців нотаріус зобов’язаний, але це стосується спадкоємців за заповітом, які можуть не знати про існування заповіту. Якщо мова йде про спадкоємців за законом, то доцільності не бачу, бо за загальним правилом спадкоємець, який претендує на спадщину, зобов’язаний її прийняти.

  6. Добрий день. Дуже дякую за лекцію! Особливо знаковим були звуки сигналу повітряної тривоги на фоні… такі реалії праці в умовах воєнного стану.
    Підкажіть, як отримати сертифікат
    Ще раз дякую.

  7. Добрий день, пані Олено. Слухаю лекцію 27 лютого. Що сказати? Як завжди чітко і ясно. Щиро дякую. Колись зверталася за допомогою, отримала підтримку, ще раз дякую.

  8. Щодо обов’язкової частки у спадщині пенсіонерам, які мають право на пільгову пенсію. Переважна більшість постанов на рівні колегій Верховного суду підтримує позицію, що таке право мають лише особи, які мають право на пенсію за віком. Однак так, були і подинокі судові рішення протилежні, тому одна з справ передана на розгляд Великої палати всу, яка ще не розглянула цю справу. То чому ж ми повинні враховувати пільговиків, якщо судова практика в цілому до 2017 року не підтримує цього?

    1. Тут має значення коли відкрилася спадщина, оскільки правове регулювання було різне. Вочевидь і різні рішення. Але сьогодні, маючи таке формулювання закону, який визначає “непрацездатність”, навряд чи Ви випишете постанову посилаючись лише на “що законодавець захищає осіб, які працювали в особливо складних умовах і гарантує їм право на пенсію зі зниженням пенсійного віку, але ця обставина не підтверджує право особи на обов`язкову частку у спадщині.”, оскільки прямо у законі про це не зазаначено. Отже, коли матимемо окрему правоу позицію ВС з цього питання, то тоді будемо закстосовувати її. Але це ще раз підтверджує, що право на обов’язкову частку у спадщині ніщо інше як анахронізм.

  9. Добрий день! Дуже дякую за змістовний вебінар! Кожен день нові і нові питання по спадщині… Помер у 2022 році в Україні гр. рф, який постійно проживав в Україні, який мав посвідку на проживання в Україні… майно в Україні… спадкоємці громадяни України… чи сплачують діти ПДФО та ВЗ?

    1. Добрий день! Дякую за гарний відгук! По Вашому питанню. Вважаю, що податків при спадкуванні у цьому випадку не виникає, бо податкова резедентність не вимагає обов’язкового громадянства України. Головне, щоб центр життєвих інтересів спадкодавця був в Україні.

Залишити відповідь